MEVLİT KANDİLİ PROGRAMI İZLE /VİDEO

2008-03-20 08:44:00
MEVLİT KANDİLİ PROGRAMI İZLE /VİDEO |  görsel 1


Mevlit Kandili ya da Veladet Kandili ( Mavlid , Mavlid al-Nabi , İslam dininin peygamberi olan son peygamber Muhammed’in doğum gecesi aynı zamanda Hicrî Rebiul-evvel ayının onikinci gecesidir. Klasik dönemde (Asr-ı Saadet ve Dört Halife Dönemi) kandiller yer almadığı için geçmişi pek eskiye dayanmamaktadır.
Mevlid, “doğum zamanı” demektir. İslam’da Mevlid gecesi, Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir. Muhammed’in doğum günü farklı mezheplerden birçok Müslüman tarafından kutlanır. Şiiler 17. günü Mevlid günü ve 17′ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırırlar. Bu iki tarih arasındaki haftayı da Vahdet Haftası ilan etmişlerdir.

Kandil Geceleri İslam’ın ilk zamanlarında var olan bir adet olmayıp, hicrî 3. asırdan itibaren mistik çevrelerde kutlanmaya başlanmıştır. Türkiye’de Osmanlı Devleti padişahı II. Selim’den itibaren bu kutlama gün ve gecelerinde, minarelerde kandil yakılmasıyla birlikte kandil adını almıştır.
Sayfa içeriği:mevlit kandili,mevlüt kandili,mevlüt kandili programı izle,mevlit kandili programı izle,mevlit kandili sohbet seyret,mevlüt kandili duası,mevlüt kandili ibadet...
Mevlit Kandili Programı İzle


Tam ekran izle

233
0
0
Yorum Yaz